Zalety infografiki w biznesie

Współczynnik odrzuceń – co to jest i jak go zmniejszyć?

Dlaczego podczas naszego stażu wybraliśmy zajmowanie się infografikami? Przecież moglibyśmy robić tyle innych rzeczy! Np. kolejną aplikację związaną ze sportem, zakupami albo podróżowaniem. To się sprzedaje. Wszyscy teraz uwielbiają chwalić się przebiegniętymi kilometrami albo podróżami w egzotyczne miejsca. Dlaczego więc wybraliśmy tak mało popularny temat jak infografiki?

Przede wszystkim dlatego, że jest to temat ciekawy. Komuś mogłoby się wydawać, że to po prostu graficzne przedstawienie danych – nuda, nic ciekawego. Otóż nie! Infografiki mają historię. Przypomnijcie sobie skalne malowidła, które rysowali nasi przodkowie. Tak samo jak te dzisiejsze infografiki, były nośnikiem informacji bez konieczności opisywania ich słowem. Pomyślcie ile możemy się dowiedzieć z tych rysunków o tamtym świecie!

Przypomnijcie sobie Leonarda da Vinci i jego rysunek przedstawiający idealne proporcje ludzkiego ciała. To też jest infografika! Czy kiedy pomyślicie o tych obrazach w ten sposób, temat zbierania i przedstawiania danych za pomocą grafik nie wydaje Wam się fascynujący? Dla Apolitycznych sprawa wydaje się niezmiernie interesująca. Szczególnie kiedy wyobrazimy sobie, że za kilkaset lat nasze infografiki będą oglądane tak samo jak my dzisiaj oglądamy te sprzed kilku epok. Jak łatwo ludziom będzie dowiadywać się prawdy o naszym świecie, kiedy pozostawimy im po sobie obiektywne dane.

Oprócz tego, że tworzymy historię, działamy również na teraźniejszość. Podobno każde pokolenie chce poczuć, że zmienia coś na świecie. My zmieniamy świat przepływu danych dzięki infografikom. Apolitycznym infografikom! Współczesne infografiki nie muszą czekać kilku tysięcy lat w jaskiniach żeby stały się dla kogoś cennym źródłem informacji. Nasz świat, w przeciwieństwie do rzeczywistości naszych dziadków czy pradziadków cierpi na zbyt dużą ilość informacji, chcących się wedrzeć w nasze głowy. To nie jest dla nas dobre! Ludzki mózg nie jest w stanie przyswoić tylu informacji,  ile aktualnie dostarczają nam media. Doprowadza to do tego, że czytamy o wszystkim, nie zapamiętując niczego. Czujemy się zmęczeni ciągłą walką informacji, które starają się zawładnąć naszymi umysłami. I tu z pomocą przychodzi infografika.

Dzięki ograniczaniu ilości słów do minimum, dajemy dojść do słowa liczbom zilustrowanym przez obraz. I to jest ratunek dla nas w gąszczu zbędnych informacji! Po pierwsze dlatego, że eliminując zbędne słowa oddajemy Tobie Twój czas, który musiałbyś poświęcić na przeczytanie tekstu, z którego sam wyciągnąłbyś najważniejsze informacje. Po drugie dlatego, że dzięki infograficznemu obrazowi Twój mózg jest w stanie zapamiętać informacje dużo szybciej i dokładniej. Nie od dzisiaj wiadomo, że wzrok jest najszybszym narzędziem do przyswajania wiedzy. Nasze umysły wbrew pozorom najlepiej zapamiętują nie dzięki słowom, ale dzięki obrazom. Po co więc przyswajać codziennie dziesiątki tysięcy niepotrzebnych słów, skoro można zaoszczędzić czas i te same informacje zapamiętać po prostu na nie patrząc?