Zabronione działania reklamowe na facebooku

Zabronione działania reklamowe na facebooku

W okresach wzmożonego kupowania nasze tablice na Facebooku zalewają posty konkursowe, w których można wygrać atrakcyjne nagrody. Wystarczy, że udostępnisz, polubisz, otamujesz, a może jakimś cudem wygrasz. Sęk w tym, że ¾ konkursów, które wpadają na nasze osie czasu, są po prostu nielegalne. Wiele firm wychodzi z założenia, że konkursy na facebooku są łatwym sposobem na pozyskiwanie nowych klientów i zwiększenie zaangażowania, jednak czy aby na pewno?

Jak zorganizować konkurs, który nie skończy się kasacją naszych stron i jak zorganizować dobry, wartościowy konkurs? Zapraszam do lektury!

Niedozwolone działania

Na początek porozmawiajmy o konkursach, w których najprawdopodobniej właśnie bierzesz udział, a są one zorganizowane nielegalnie. Co to znaczy? Łamią one albo prawo polskie, albo regulamin Facebooka.

Konkursy zabronione:

Losowane (trzeba takowe zgłosić do Izby Celnej, a mówi o tym prawo o hazardzie);
Udostępnienia (warunkiem uczestnictwa jest udostępnienie postu konkursowego lub jakichkolwiek innych treści);
Tagowanie (warunkiem uczestnictwa jest otagowanie na zdjęciu czy w komentarzu);
Bez regulaminu;
Wykorzystujący mechanizm ‘check-in’ – czyli otagowanie się w jakimś miejscu, np. w kawiarni lub restauracji, w zamian za co uczestnik zostanie nagrodzony.

Czym to skutkuje? Mandatem (w przypadku złamania polskiego prawa), usunięciem postu konkursowego, a nawet kasacją fan page’a! Facebook może także zgłosić zastrzeżenia do samych użytkowników (!!!) jako osoby biorącej udział w nielegalnym konkursie.

Podsumowując, żaden konkurs nie może wykorzystywać osi czasu użytkowników. Na zdrowy rozsądek – czy organizatorzy są w stanie sprawdzić, czy każdy na pewno udostępnił post, gdy zgłoszeń mają, powiedzmy pięć tysięcy albo piętnaście tysięcy? Śmiem wątpić.

Niepolecane działania

Teraz przejdźmy do konkursów, które choć regulaminowe, raczej nie są mile widziane i narażają organizatorów na wiele problemów oraz nieprzyjemności. Jakie to są?

Niepolecane konkursy:

Top fani – właściciel fan page’a nagradza najbardziej zaangażowanych użytkowników. Można to sprawdzać za pomocą aplikacji. Jednocześnie taki konkurs nastawiony jest na ilość, nie na jakość, więc owszem, przyrost liczby fanów oraz poziom zaangażowania będzie, jednak nie będzie to wartościowe, ponieważ każdy będzie ‘lajkował” wszystko jak leci, byleby dostać nagrodę, a tacy fani raczej nie są najbardziej wartościowi, prawda?

Konkursy na lajki – podobnie do tego, co wyżej – stawiamy na ilość, nie jakość, poza tym wiąże się to z wieloma nieprzyjemnościami, jak oszustwa, tworzenie sztucznych kont, kupowanie głosów, czy awantury i kłótnie.

Organizując konkurs przemyśl przede wszystkim, jaki jest jego cel. Jeżeli chcesz tanim kosztem zwiększyć zasięgi i powiększyć ilość polubień strony, musisz liczyć się z tym, że trafią do ciebie osoby zupełnie przypadkowe kompletnie niezainteresowane tym, co faktycznie chcesz poprzez ten konkurs wypromować. Dla wielu liczy się jedynie wygrana i często robią to po trupach do celu, a jeżeli coś pójdzie nie po ich myśli, mogą wszczynać kłótnie. Osobiście bym wolała takich sytuacji uniknąć.

Konkurs zorganizować jest łatwo – regulaminowy, dobry i wartościowy konkurs – o wiele trudniej. Nie warto jednak iść drogą na skróty – mimo wszystko zależy nam na wiernej publice, która może stać się naszymi potencjalnymi klientami.

Dobre konkursy

Kiedy już wiesz, co jest zabronione, co jest niezbyt mile widziane i przynosi co najwyżej mierne korzyści, pogadajmy o tym, co warto organizować i w jaki sposób taki konkurs przeprowadzić, by wszyscy byli zadowoleni.

Jakie typy konkursu możesz zorganizować:

Quizy;
Foto;
Wideo;
Tekstowe;
Pytania

To tylko przykłady – musisz wykazać się kreatywnością, dowolnie przerabiać wyżej wymienione pomysły i tak wypromować konkurs, by przyniósł ci realne korzyści, a osoby, które napłyną z tego tytułu były dla ciebie naprawdę wartościowymi osobami oraz potencjalnymi klientami. Co jeszcze możesz zrobić, by twój konkurs wyróżniał się na tle innych i kwalifikował się do tych legalnie prowadzonych?

Wybór jury – osoby do niego należące wybierają zwycięzcę i nie są w żaden sposób powiązane z uczestnikami konkursu ani same nie biorą w nim udziału;
Dzielenie na etapy – pierwszy etap może polegać na głosowaniu, zaś po przekroczeniu konkretnego progu w drugim etapie zwycięzców wybiera jury;
Ograniczaj możliwość głosowania (na przykład głos oddany tylko na jedną pracę itp.)

Pamiętaj, by nagrody dopasować do tego, ile pracy musi włożyć uczestnik i jakie ma szansę na wygraną. Idąc tym tokiem rozumowania – im więcej pracy, tym bardziej wartościowe nagrody. Nikt nie będzie chciał robić super zdjęć lub pisać eseju w zamian za przysłowiowy worek ziemniaków.

Kolejna rzecz to regulamin. Bez niego konkurs z automatu zalicza się do tych nielegalnych – mówi o tym zarówno regulamin Facebooka, jak i polskie prawo. Musi on być bardzo dokładny! Polacy są niestety typem narodu, który wręcz uwielbia doszukiwać się małych kruczków i szuka furtek, by obejść zasady i zyskać coś dla siebie. Dlatego tak ważne jest, by twój regulamin zawierał w sobie każdą ewentualność – dosłownie musisz przewidzieć zachowanie potencjalnych konkursowiczów i zapobiec takim działaniom zawczasu.

Sam regulamin nie musi być osobnym plikiem, ale uwzględniając polskie prawo jak i regulamin Facebooka, warto go wrzucić na osobny serwer, do notatek lub w inne miejsce, by nie zaśmiecać właściwego postu konkursowego. Na sam koniec najważniejsza informacja! Musisz pamiętać, by w twoim konkursie znalazła się wzmianka o tym, że Facebook nie jest sponsorem ani organizatorem konkursu i nie jest w żaden sposób powiązany z tym, co organizujesz, a także nie bierze za nic odpowiedzialności.

To już wszystko, co chciałam przekazać wam w dzisiejszym poście – mam nadzieję, że weźmiecie sobie te informacje do serca i uświadomicie swoich znajomych, czym grozi uczestnictwo i organizacja takich konkursów.