Rozwój osobisty – poznać siebie

Rozwój osobisty – poznać siebie

Każdy z nas ma zalety i wady. Dzieci nie zwracają na to uwagi. W trakcie dorastania kształtujemy zdanie o samym sobie. W miarę gdy stajemy się coraz to starsi potrafimy dokładnie oceniać jacy jesteśmy, przewidywać jak zachowamy się w danej sytuacji, jakie mamy wady a jakie zalety. Najczęściej wiemy również, jak konstruktywnie rozwiązywać problemy.

Kiedy już dokładnie poznamy swoją psychikę, musimy nauczyć się żyć z nami samymi. Zauważając pewne wady powinniśmy dążyć do ich wyeliminowania. Nie zawsze jest to możliwe, natomiast warto spróbować choć w pewnym stopniu pozbyć się negatywnych przyzwyczajeń.

Gdy już ten etap mamy za sobą trzeba pracować nad samoakceptacją. Pozytywne myślenie o sobie to więcej niż połowa sukcesu. Jeśli będziemy sami o sobie myśleć pozytywnie to będzie nam w życiu łatwiej. Dostrzegajmy więc w sobie jak najwięcej dobrych cech charakteru i rozwijajmy je. Już w okresie dojrzewania kształtujemy zdanie o sobie. Ważne, aby mieć je jak najlepsze.

Jeśli my sami będziemy myśleć o sobie pozytywnie to również i inni będą tak myśleć o nas. Będziemy otwarci na ludzi, na świat, będziemy mieć ochotę żyć i realizować podjęte plany. Szacunek do samego siebie pomaga osiągać sukcesy, zarówno te zawodowe jak i te osobiste. Dodatkowo będziemy w ten sposób umieli rozwiązywać konflikty w odpowiedni sposób i nikt nie będzie nami manipulował.

Natomiast jeśli będziemy nastawieni do życia i siebie negatywnie i niechętnie możemy popaść nawet w depresję. Ta z kolei może prowadzić do większych zaburzeń emocjonalnych. Nieleczona, w najgorszym wypadku, do myśli samobójczych.

Pamiętajmy więc, aby mieć dobre nastawienie do siebie, akceptować się takim jakim jesteśmy. Wówczas grono naszych przyjaciół będzie się powiększać a innym będzie się z nami żyło jeszcze lepiej. To z kolei prowadzi do pozytywnych relacji międzyludzkich. Samoakceptacja jest więc bardzo ważna nie tylko dla nas ale i dla innych którzy nas otaczają i z nami żyją. Ważne jest aby być świadomym, że pozytywnego myślenia o sobie uczymy się przez całe życie.