Jak odzyskać dane z zepsutego dysku twardego?

Jak odzyskać dane z zepsutego dysku twardego?

Żaden dysk twardy nie będzie działał w nieskończoność, a przynajmniej jest to bardzo mało prawdopodobne. Nawet jeśli będziemy zachowywać ostrożność przy transporcie dysku i dbać, aby nie doświadczył żadnych wstrząsów. Również odłączanie dysku w odpowiedni sposób, czyli za pomocą opcji „bezpiecznie usuń urządzenie”, nie gwarantuje, że nigdy nie pojawi się jakiś problem.

Nic w końcu nie poradzimy chociażby na upływ czasu i fakt, że dysk zużywa się w miarę użytkowania. Samo w sobie zakończenie działania dysku nie jest ogromną tragedią, ponieważ dyski HDD są obecnie bardzo tanie. Co jednak, jeśli znajdowały się na nim ważne dane, których nie mieliśmy nigdzie zapisanych? Jak odzyskać dane z zepsutego dysku twardego?

Uszkodzenia mechaniczne a odzyskiwanie danych

W przypadku wystąpienia uszkodzenia mechanicznego dysku możemy czuć pokusę, aby samemu rozmontować dysk i próbować go naprawiać https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/, ewentualnie skanować go i próbować odzyskać dane za pomocą programów komputerowych.

Jeśli nie mamy specjalistycznego doświadczenia w tej dziedzinie, naprawa lub próba odzyskania danych z uszkodzonego mechanicznie dysku prawdopodobnie tylko pogorszy sprawę i może całkowicie uniemożliwić odzyskanie danych w jakikolwiek sposób.

Dlatego też w takim wypadku znacznie lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do profesjonalnego serwisu. Trzeba jednak pamiętać, że koszta naprawy bądź odzyskania danych będą prawdopodobnie bardzo duże. Nie warto się więc na to decydować, jeśli zawarte na dysku dane nie są dla nas aż tak istotne. Jeśli zaś chodzi nam nie o dane, a po prostu o naprawę dysku, to w większości przypadków będzie to skrajnie nieopłacalne i albo niewiele tańsze niż wartość nowego dysku, albo nawet znacznie droższe.

Jak odzyskać dane po uszkodzeniu logicznym?

Uszkodzenia logiczne, zwłaszcza, jeśli są niewielkie, dają znacznie większe szanse na odzyskanie danych, w tym na dokonanie tego samodzielnie. Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają nie tylko sprawdzić stan dysku, ale także odzyskać z niego dane, a nawet go naprawić https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/. Musimy jednak pamiętać, że mimo wszystko wciąż ryzykujemy pogłębieniem problemu i nie jest powiedziane, że rzeczywiście uda nam się dane odzyskać, nie mówiąc już o doprowadzeniu dysku do stanu używalności.

Żeby zminimalizować ryzyko, należy korzystać tylko z poradników dostępnych na wiarygodnych i rzetelnych portalach, a także być bardzo uważnym podczas wypełniania znajdujących się na nich instrukcji.