Problemy z komputerem – co robić aby ich uniknąć?

Problemy z komputerem – co robić aby ich uniknąć?

Komputer jest mechanizmem bardzo złożonym. Jeśli jakaś jego część padnie to niestety ale może on działać błędnie albo wcale. Warto zwracać uwagę na to co robi się z danym komputerem, ponieważ jeśli dane zostaną trwale uszkodzone to niestety ale istnieje taka szansa, że nie będzie można ich odzyskać.

Co robić żeby komputer był w dobrej kondycji

Przede wszystkim należy:

1. Dbać o niego.

2. Czyścić go z zewnątrz.

3. Posiadać antywirusa nowszej generacji.

4. Dbać o jego wnętrze, żeby wiatrak mógł prawidłowo funkcjonować.

5. Przechowywać go w miejscach do tego przeznaczonych, czyli nie kłaść go na podłodze, kiedy dzieci się bawią z psem.

6. Zachować ostrożność, podczas picia i jedzenia przy swoim komputerze.

Są to ogólne zasady, które powinny być zachowane jeśli ktoś chce zadbać o swój sprzęt. Bardzo często jednak wygląda to tak tylko na początku, a po pewnym czasie wiele osób zapomina o tym ile kosztowało to urządzenia i zaczynają być bardziej niedokładni w stosunku do niego.

Co zrobić jeśli coś się uszkodzi

Tutaj temat jest znacznie bardziej skomplikowany, ponieważ możliwości uszkodzeń jest dość sporo. Jeśli padnie klawiatura to wymiana jej jest dość prosta i tania, więc każdy może to zrobić we własnym zakresie. Jeśli dzieje się coś z ekranem to powinno się sprawdzać wnętrze komputera, a nie sam ekran. Oczywiście jeśli nie nastąpiło jakieś widoczne uszkodzenie (np. widoczne gołym okiem pęknięcie ekranu). Najczęściej w komputerach psują się jednak dyski twarde, które są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju upadki i uderzenia. Zatem co zrobić jeśli coś się wydarzy z dyskiem i jak rozpoznać uszkodzenie tej części.

Dyski twarde

Na rynku jest bardzo dużo tych produktów. Jednym z przykładów może być Western Digital. Żeby rozpoznać, że dysk jest uszkodzony można sprawdzić w menadżerze zadań jakie jest jego zużycie, podczas standardowej pracy komputera. Jeśli jest ono praktycznie cały czas na wysokości około 90% to można wnioskować, że coś się z nim dzieje. Jeśli włącza się komputer to słychać przeskakiwanie w dysku twardym, to też może wpływać na jego funkcjonowanie. Ostatnie są programy, które po kolei przez kilka godzin będą sprawdzały cały dysk twardy i jeśli jakaś jego część jest uszkodzona to od razu poinformują o tym użytkownika.

Jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z dysków western digital https://hddlaboratory.pl/odzyskiwanie-danych-z-dyskow-western-digital/ to najłatwiej zrobić to idąc do serwisu, który zna się na rzeczy i będzie potrafił dane. Nie z każdego uszkodzonego dysku można odzyskać dane, jednak w większości przypadków będzie taka możliwość. Można również wykorzystać w tym celu programy, które odzyskują usunięte dane.