tworzenie obrazu iso

Tworzenie obrazu iso

Tworzenie obrazu iso to krótki proces, który pozwoli nam używać zawartości płyt bez używania napędu, będziemy jednak potrzebowali komputera z możliwością odczytania tego nośnika, aby zagrać zawartość. Całe działanie przydaje się, aby ułatwić dostęp do oprogramowania z płyty.

Jak wszystko przygotować?

Będziemy potrzebować programu do montażu wirtualnych napędów i zapisywania obrazu iso, możemy skorzystać z darmowego i intuicyjnego Daemon Tools Lite. Jeśli nie posiadamy komputera z napędem płyt, będziemy zmuszeni do jego zakupu, albo skorzystania z innego sprzętu.

W jaki sposób zapisać i zgrać plik w formacie iso?

Po włożeniu płyty do napędu ignorujemy proces auto odtwarzania i przechodzimy do programu z wirtualnymi napędami. Wybieramy ikonę utwórz obraz dysku. Wyświetli nam się okno z danymi, których nie musimy zmieniać, żeby przygotować działający plik iso. Jeśli płyta ma na sobie rysy i są problemy z jej odczytywaniem, możemy spróbować zmniejszyć prędkość odczytu. W tym samym oknie możemy też wybrać folder, do którego trafi nasz obraz z płyty. Możemy zaznaczyć opcję „kompresuj obraz”, pozwoli to zmniejszyć rozmiar pliku, ale wydłuży czas jego otwierania. Samo tworzenie obrazu iso może potrwać kilkanaście minut. Po zakończeniu procesu dysponujemy już plikiem, który można swobodnie przenosić na inne sprzęty i montować w napędach komputerów.

Dodatkowo program umożliwia nam zabezpieczenie obrazu hasłem, możemy to zrobić przed procesem tworzenia obrazu iso. Późniejsze użytkowanie będzie wtedy wymagało wprowadzenia ustalonego przez nas hasła.

W razie błędów należy spróbować wyczyścić płytę, zmniejszyć tempo odczytu, albo spróbować zresetować komputer.

Montowanie obrazu

Gdy aplikacja skończy pracę tworzenie obrazu iso dobiegnie końca. Przygotowany plik jest już w pełni funkcjonalny. Chcąc włączyć oprogramowanie z obrazu iso również musimy posiadać program do montowania wirtualnych napędów. Włączamy naszą aplikację i klikamy prawym przyciskiem w panelu z napędami, prawdopodobnie będzie to obszar na samym dole okna aplikacji. Wybieramy opcję „dodaj napęd”, lub „zamontuj”, w pierwszym przypadku otrzymamy dodatkowy wirtualny napęd, ta możliwość może być konieczna, jeśli na komputerze nie posiadamy stacji dysków. W przypadku dodania napędu następnym krokiem będzie użycie opcji „zamontuj”, dokładnie tak jak w przypadku skorzystania z istniejącego. Po wybraniu tej opcji będziemy musieli wskazać aplikacji gdzie znajduje się nasz plik iso. Po zakończeniu czynności czekamy, aż dostaniemy powiadomienie systemowe, jeśli się nie pokaże należy wejść w „komputer” i po prostu sprawdzić, czy napęd został zamontowany. W tym momencie korzystanie z oprogramowania na płycie nie różni się już od używania zwykłych, fizycznych nośników.