W jaki sposób zapisać i zgrać plik w formacie iso?

W jaki sposób zapisać i zgrać plik w formacie iso?

Tworzenie obrazu iso

Tworzenie obrazu iso to krótki proces, który pozwoli nam używać zawartości płyt bez używania napędu, będziemy jednak potrzebowali komputera z możliwością odczytania tego nośnika, aby zagrać zawartość. Całe działanie przydaje się, aby ułatwić dostęp do oprogramowania z płyty.

Jak wszystko przygotować?

Będziemy potrzebować programu do montażu wirtualnych napędów i zapisywania obrazu iso, możemy skorzystać z darmowego i intuicyjnego Daemon Tools Lite. Jeśli nie posiadamy komputera z napędem płyt, będziemy zmuszeni do jego zakupu, albo skorzystania z innego sprzętu.

W jaki sposób zapisać i zgrać plik w formacie iso?

Po włożeniu płyty do napędu ignorujemy proces auto odtwarzania i przechodzimy do programu z wirtualnymi napędami. Wybieramy ikonę utwórz obraz dysku. Wyświetli nam się okno z danymi, których nie musimy zmieniać, żeby przygotować działający plik iso. Jeśli płyta ma na sobie rysy i są problemy z jej odczytywaniem, możemy spróbować zmniejszyć prędkość odczytu. W tym samym oknie możemy też wybrać folder, do którego trafi nasz obraz z płyty. Możemy zaznaczyć opcję „kompresuj obraz”, pozwoli to zmniejszyć rozmiar pliku, ale wydłuży czas jego otwierania. Samo tworzenie obrazu iso może potrwać kilkanaście minut. Po zakończeniu procesu dysponujemy już plikiem, który można swobodnie przenosić na inne sprzęty i montować w napędach komputerów.

Dodatkowo program umożliwia nam zabezpieczenie obrazu hasłem, możemy to zrobić przed procesem tworzenia obrazu iso. Późniejsze użytkowanie będzie wtedy wymagało wprowadzenia ustalonego przez nas hasła.

W razie błędów należy spróbować wyczyścić płytę, zmniejszyć tempo odczytu, albo spróbować zresetować komputer.

Montowanie obrazu

Gdy aplikacja skończy pracę tworzenie obrazu iso dobiegnie końca. Przygotowany plik jest już w pełni funkcjonalny. Chcąc włączyć oprogramowanie z obrazu iso również musimy posiadać program do montowania wirtualnych napędów. Włączamy naszą aplikację i klikamy prawym przyciskiem w panelu z napędami, prawdopodobnie będzie to obszar na samym dole okna aplikacji. Wybieramy opcję „dodaj napęd”, lub „zamontuj”, w pierwszym przypadku otrzymamy dodatkowy wirtualny napęd, ta możliwość może być konieczna, jeśli na komputerze nie posiadamy stacji dysków. W przypadku dodania napędu następnym krokiem będzie użycie opcji „zamontuj”, dokładnie tak jak w przypadku skorzystania z istniejącego. Po wybraniu tej opcji będziemy musieli wskazać aplikacji gdzie znajduje się nasz plik iso. Po zakończeniu czynności czekamy, aż dostaniemy powiadomienie systemowe, jeśli się nie pokaże należy wejść w „komputer” i po prostu sprawdzić, czy napęd został zamontowany. W tym momencie korzystanie z oprogramowania na płycie nie różni się już od używania zwykłych, fizycznych nośników.

Jakie inne programy do montowania i nagrywania obrazów iso?

Tworzenie obrazu iso przy użyciu podstawowego narzędzia Daemon Tools Lite jest bardzo proste i wygodne dla użytkownika, ale niektórzy mogą być bardziej wymagający i potrzebować szerszej gamy opcji lub po prostu Daemon Tools z jakichś powodów nie odpowiada ich oczekiwaniom. Na szczęście jest ogromna ilość różnych programów, które służą do montowania i nagrywania obrazów iso. Wiele z nich jest płatne, ale za to ma darmowy okres próbny.

– UltraISO Premium

UltraISO Premium daje Ci wszystkie narzędzia, których możesz potrzebować do tworzenia nowych plików ISO, bezpośrednio edytować te już istniejące lub konwertować obrazy CD i DVD do ISO. Z niezłą paletą opcji i imponującą mocą obliczeniową, ten program jest świetnym wyjściem dla każdego kto regularnie pracuje z plikami ISO lub chce tworzyć płyty rozruchowe.

– Nero Burning ROM

Nero to nazwa dobrze znana każdej osobie, która miała wcześniej do czynienia z nagrywaniem płyt. Już od wielu lat produkty tej marki cieszą się dużą renomą i dobrymi recenzjami. Nero Burning ROM oferuje 15 dniowy darmowy okres próbny, więc każdy może sam z łatwością przekonać się, czy program ten spełnia jego oczekiwania. Do jego największych zalet z pewnością można zaliczyć niezwykłą szybkość, zaś najwięcej skarg i zażaleń kierowanych jest w kierunku starego, mało intuicyjnego interfejsu.

– Alcohol 120%

Program ten również jest jednym z najbardziej znanych, jeśli chodzi o nagrywanie płyt i obrazów iso. Jest on bardzo szybki i cechuje się mnogością opcji i funkcji, które powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wybrednego użytkownika. Minusem może być archaiczny interfejs i relatywna trudność oczekiwania. Jest to przede wszystkim program dla osób, które już wiedzą co robią, a nie dla całkowitych nowicjuszy.

– MagicISO

MagicISO jest wielofunkcyjnym narzędziem, pozwalającym między innym na tworzenie, montowanie i edytowanie plików iso. Jego wielką zaletą jest łatwość użytkowania i przejrzysty interfejs, z którym nie powinni mieć znacznego problemu nawet początkujący.

Jak widać, wybór na rynku programów do tworzenia i montowania obrazów iso jest bardzo rozległy. Każdy więc z pewnością będzie w stanie znaleźć coś, co najlepiej będzie odpowiadało jego preferencjom i poziomowi zaawansowania. Tworzenie obrazu iso nie musi być wcale trudne, wystarczy tylko odpowiednie narzędzie! Obrazy iso potrafią być bardzo przydatne, na przykład do tworzenia płyt rozruchowych systemów operacyjnych, warto więc wiedzieć czym właściwie są i o co z nimi chodzi.