Dobra strona internetowa – nie zrobimy jej w 5 minut

Dobra strona internetowa – nie zrobimy jej w 5 minut

Dla każdego klienta firma tworząca strony internetowe przygotowuje osoby projekt graficzny. To indywidualne projektowanie stron www jest niezwykle istotne, ponieważ każdy zlecający ma inne wymagania, inny gust, jednak przede wszystkim każda strona dotyczy jakiejś konkretnej dziedziny, będzie zawierała inne treści. Nie możemy stworzyć podobnie wyglądającej strony z biżuterią dla kobiet oraz z częściami samochodowymi.

Ponadto, każda firma ma swoje logo, nazwę, wszystko to utrzymuje się w danej kolorystyce, z którą prawdopodobnie będziemy chcieli „zgrać” nasza witrynę. Zadanie, jakie niesie za sobą projektowanie stron www to stworzenie spójnej całości treści, obrazów i wszystkich elementów, które będą znajdowały się na witrynie.

Jednak to nie wszystko, co wchodzi w zasięg projektowania. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że projektowanie stron www to również zastanowienie się nad tym, jak będzie wyglądała nawigacja po stronie, czyli jak będzie użytkowana przez internautów oraz co chcemy aby można było na niej zrobić – wszystkie możliwości i „bajery” witryny (np. forum użytkowników, newsletter, zamieszczanie komentarzy do zdjęć, itp.).

Po pierwsze strona internetowa powinna dobrze wyglądać, ładnie się prezentować, a po drugie powinno się dobrze po niej poruszać internautom, jej obsługa powinna być zrozumiała dla każdego, tak aby techniczne problemy nie zniechęcały.

Jak doskonale widzimy projektowanie stron wwbędzie stanowiło najważniejszy etap przy powstawaniu witryn. Szczególnie teraz, kiedy internet pełny jest również bezwartościowej treści i jakościowo byle jakich stron.

O ile, projektowanie stron internetowych, stanowi najważniejszy etap w budowaniu witryny online, o tyle nie jedyny. Przyjrzyjmy się jak po kolei wygląda proces powstawania stron www.

Zanim zaczniemy projektować stronę, musimy mieć pomysł na witrynę. Musi pojawić się jakaś koncepcja strony, bez planu bowiem nie będzie dobrej strony. Jeżeli w naszej głowie pojawia się jedynie pomysł stworzenia strony internetowej, a już co na niej będzie nie ma dla nas większego znaczenia, zastanówmy się, czy warto poświęcać nasz czas i pieniądze na coś nieprzemyślanego i prawdopodobnie ostatecznie skopiowanego, czy powielonego. Jeżeli natomiast mamy jakiś ciekawy pomysł na własną witrynę i wstępne wyobrażenie, jak powinna wyglądać, przejść możemy do kolejnego etapu, którym jest właśnie projektowanie stron.

Po „przebrnięciu” przez projektowanie stron www, przechodzimy do samego tworzenia strony, czyli jej budowania przez programistów (wraz z aplikacjami internetowymi i systemami zarządzania treścią). Następnie przychodzi czas na wdrożenie strony oraz jej hosting, czyli umieszczenie na serwerach. Potrzebna nam jest oczywiście do tego domena, która jest odpowiedzialna za adres naszej strony. Potem zostaje nam już tylko aktualizowanie bieżące strony, tak aby wiadomości,jakie na niej zamieszczamy nie były „przestarzałe”.

I strona rusza w internecie! Warto wspomnieć jeszcze, że aby stronę odwiedziło jak najwięcej internautów, powinna być aktywnie promowana. Dzięki pozycjonowaniu znajdzie się w czołówce wśród znajdowanych w wyszukiwarkach stron, czyli więcej osób się o nas dowie.

Wszystkie te etapy są ważne, właściwie żaden nie do pominięcia, jednak pamiętajmy o tym, że najważniejszy to właśnie projektowanie stron www, bez którego dobra witryna nie powstanie.