Tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych

Obecnie na polskim rynku działa i oferuje swoje usługi bardzo wiele firm informatycznych i innych zajmujących się kreacją witryn internetowych. Oprócz tego wiele osób nie prowadzących formalnie działalności gospodarczej jaką jest tworzenie stron www z powodzeniem takie usługi wykonuje. Kto zatem jest zainteresowany wejściem w posiadanie witryny prywatniej lub firmowej naprawdę ma naprawdę w czym wybierać gdy chodzi o wykonawcę.

Z jednej strony tak duża podaż usług tego rodzaju sprawia, że nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem firmy lub osoby, która podejmie się zadania. Z drugiej jednak, taka różnorodność ofert może zwiększyć ryzyko trafienia na wykonawcę, który w rezultacie nie spełni naszych oczekiwań. Raz, że w takiej różnorodności ofert można się pogubić, dwa, że przy takiej ekspansywności Internetu właściciel sam może pisać o sobie na forach, że jest super grafikiem i programistą, a trzy wreszcie – że z wykorzystaniem współczesnych narzędzi e-marketingu dość łatwo szczególnie laika po prostu omamić.

Tworzenie stron www nie jest zadaniem łatwym. Tu nie chodzi tylko o to, by zbudować witrynę: grafika plus oprogramowanie, jakieś aplikacje, dobry hosting i po wszystkim. Witryna internetowa jest wizytówką swego właściciela. Ogromna liczba osób szukając czegoś w pierwszej kolejności zagląda przecież właśnie do Internetu. Od tej wizytówki wymaga się coraz więcej. W zasadzie powinna być ona teraz rodzajem interaktywnego centrum obsługi klienta, powinna być trafiona, dopasowana do preferencji osób, do których jest adresowana i wykonana w oparciu o odkrycia webusability oraz architektury informacji. Brzmi groźnie?

Tak naprawdę tak zaawansowane tworzenie stron www nie stanowi większego problemu dla profesjonalistów. Trzeba jednak tych profesjonalistów znaleźć. Doradza się w tym zakresie kilka rzeczy. Oto one:

już na wstępie należy samemu sobie odpowiedzieć na to, jakiego rodzaju ma być strona, czyli, czy na potrzeby firmy, czy na potrzeby prywatne (hobbystyczna strona www), potrzeby instytucji. Dalej warto pomyśleć, czy ma ona działać określoną ilość czasu (czas jakiejś akcji), czy bezterminowo (np. sklep internetowy). Jest to ważne o tyle, że witryna jest poważną inwestycją. Im ważniejsze są cele, jakim ma podołać, tym ważniejszy jest profesjonalizm wykonawcy witryny;

gdy znajdziemy potencjalnego wykonawcę, warto sprawdzić jego dorobek jeśli chodzi o tworzenie stron www podobnych do tych, jaką sami chcemy zlecić. Takie informacje możemy znaleźć na przykład na stronie tej firmy. Jeśli chodzi o fora, to zalecam ostrożność. Wiele osób z konkurencji lubi „obsmarować” rywala zupełnie bezpodstawnie;

ważne jest też doświadczenie na rynku. Im dłużej potencjalny wykonawca działa, tym lepiej;

kolejną sprawą jest to, czy w wykonawca jest firmą zatrudniającą zespół ludzi o podobnych kwalifikacjach. Graficy i programiści wykonujący zlecenie często się ze sobą konsultują, pomagają sobie i doradzają. Często strony wykonywane w zespole są po prostu lepsze.

Kluczową jednak sprawą jest bezpośrednia rozmowa z potencjalnym wykonawcą. To dzięki takiemu zwykłemu i ludzkiemu kontaktowi będzie można stwierdzić, że współpraca z tą a tą firmą będzie udana, lub że lepiej będzie jednak jeszcze poszukać. Tutaj omówione zostaną cele i założenia witryny, przedstawione możliwości ich spełnienia i warunki ewentualnej umowy. To spotkanie jest o tyle ważne, że firmy oferujące profesjonalne tworzenie stron www traktują swoich klientów i ich potrzeby bardzo indywidualnie. Warto nim ostatecznie zdecydujemy poznać osobiście co zostanie nam zaproponowane.