Zachowaj glebę, którą masz w doniczkach.

Zachowaj glebę, którą masz w doniczkach.

Gleba w doniczkach i naczyniach ulega rozkładowi w ciągu sezonu, ale nie jest zużywana. Skorzystaj z posiadanej gleby, dodaj to, czego jej brakuje, a otrzymasz z niej wspaniałe rośliny.

Ziemia, szczególnie w doniczkach, mogła stwardnieć przez lato. Jest to naturalny proces i nie oznacza, że ziemię należy wyrzucić. Dobra gleba łączy różne właściwości, zarówno szorstką, jak i drobną strukturę, zdolność do utrzymywania wody i drenażu, jest dobrym podłożem dla korzeni i zapewnia poprawny rozwój roślin. Gleba, którą posiadasz, może być zwykle używana z roku na rok, ale rozsądnie jest mieszać ją z materią organiczną i nawozić, aby stabilizować jej strukturę.

Oto co musisz zrobić: wymieszać ziemię i dodać materię organiczną, która zawiera dużą ilość próchnicy (resztki roślinne i zwierzęce). Dodaj „gruby” materiał roślinny, aby zachować przewiewną konsystencję. Mogą to być szyszki, gałęzie i liście. Najlepszą rzeczą jest to, że jeśli pochodzą one z kompostu, jeśli są „świeże”, należy wziąć pod uwagę, że składniki odżywcze wiążą się podczas rozkładu, a do wzrostu w doniczce może być potrzebny dodatkowy azot.

Wartość odżywcza

Ważne jest, aby dodać nowe składniki odżywcze do gleby. W przypadku doniczek i małych pojemników można stosować wszechstronny płynny nawóz w wodzie do nawadniania, podczas gdy większe donice i ogród powinny mieć wszechstronne pożywienie, które z czasem rozpuszcza się w glebie. To pożywienie jest dostępne w wielu odmianach, takich jak kompost, obornik zwierzęcy i granulki o długim działaniu.

Unikaj infekcji

W glebie mogą wystąpić infekcje spowodowane wirusami i owadami. Jeśli boisz się skażenia gleby, rozsądnym może być zamienne sadzenie w glebie różnych upraw z roku na rok. Zmieniaj, rodzaje roślin. Zarówno rośliny jadalne, jak i piękne kwiaty mogą być uprawiane w każdej doniczce i skrzynce. Jeśli masz uprawy kapusty przez rok, groch możesz uprawiać w przyszłym roku.

Dobry drenaż

Odwadnianie jest ważne i oznacza, że nadmiar wody, taki jak deszcz, powinien być odprowadzony, aby gleba nie pozostała mokra. Jest to bardzo ważne dla roślin. Niezbędne jest również to, aby gleba była porowata – osiąga się to dzięki wcześniej opisanym działaniom.

Wyobraź sobie, że masz 10 roślin, które idealnie nadają się do sadzenia w doniczce. Posadź je, wykorzystując to, co masz w ogrodzie. Posiadasz próchnicę, materię organiczną, „odpady” z ogrodu. Rozdrabniaj gałęzie i gałązki, zbieraj liście ze świeżych drzew i kompostowany w ten sposób materiał mieszaj z glebą. Pamiętaj abyś zawsze korzystał z materiału, który produkuje ogród. Takie działanie zapewne pozwoli ci, aby uzyskać kolejne dobre plony.