Marketing i jego znaczenie w handlu

Marketing i jego znaczenie w handlu

Dla wielu osób jednym z najbardziej ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi lub rodziną jest wizyta galerii handlowej. Lubimy spacerować po sklepach, oglądać nowości modowe, przymierzać ciuchy, zapoznać się z propozycjami aranżacji wnętrze, a po udanych zakupach przysiąść w przytulnej kawiarence lub pizzerii aby odpocząć przed powrotem do domu. Mogłoby się wydawać, że jest to idealny relaks i odprężenie, ale czy na pewno?

Czy jesteśmy świadomi jakimi trikami marketingowymi jesteśmy poddawani,  a wszystko po to by wydać w sklepach jak najwięcej pieniędzy. Zapewne każdemu z nas przytrafiła się sytuacja kiedy, to po powrocie z zakupów stwierdziliśmy, że kupiliśmy całkowicie nieprzydatną lub niepasującą rzecz, a co gorsza o wiele droższą niż nam się pierwotnie wydawało. Dlaczego tak się dzieje?

Liczy się pierwsze wrażenie

Klient wchodzący do galerii już po kilku minutach ma poczuć się zrelaksowany . Wszystko po to, aby nabrał jak największej ochoty na zakupy, czyli wydawanie pieniędzy. Dlatego też z głośników rozbrzmiewa muzyka spowalniająca szybkość bicia serca. Dzięki temu odprężamy się, poprawia nam się humor, wpadamy w dobry nastrój.  Często w galeriach handlowych rozpuszczany jest również kojący i miły zapach. To wszystko podświadomie sprawia, że nasz umysł stwierdza, że mamy dużo czasu i nabieramy jeszcze większą ochotę na zakupy.

Zaczynamy z większym zaciekawieniem rozglądać się po witrynach sklepowych, które zachęcają nas oczywiście promocjami. Czasami można odnieść wrażenie, że wyprzedaże trwają cały rok. Dzięki temu możemy przecież w okazyjnej cenie kupić dwie rzeczy w cenie jednej. Jak niestety często się okazuje to, co jest ogłaszane na witrynach mija się z prawdą.

Jednak i tak ulegamy, ponieważ napisy reklamowe są wykonywane w ciepłych, jaskrawych barwach, które dobrze kojarzą się naszemu umysłowi. Promocyjne ceny umieszczane są również na wysokości naszych oczu, dlatego zdecydowanie trudno przejść obok nich obojętnie.

Witajcie w naszej bajce

Wchodząc do sklepów otaczają nas zdjęcia, plakaty uśmiechniętych, młodych i smukłych modelek. Każda z kobieta mimo woli pomyśli, że chce wyglądać tak jak panie z plakatu. A ciuchy znajdujące się w tym sklepie są jej niezbędne, aby stać się szczęśliwą i zauważoną. My jako klienci mamy być przekonani, że asortyment oferowany w danym sklepie jest nam niepodważalnie potrzebny.

Przemiła obsługa, dzięki której czujemy się absolutnie wyjątkowi no u te skarpetki dorzucone w jako prezent to całego zakupu powoduje, że wychodzimy szczęśliwi i zadowoleni. Dlatego też wybierając się na kolejne zakupy, róbmy je w pełni świadomie.