Fintech – co to jest i jak działa w Polsce?

Fintech – co to jest i jak działa w Polsce?

Rynek finansów już od dłuższego czasu prężnie rozwija się w naszym kraju. Można powiedzieć, że Polskie banki podążają z duchem czasu i stale rozwijają swoją ofertę, aby zachęcić klientów, do skorzystania z niej. Wdrażanie innowacji oraz nowe technologie sprawiają, że ludzie inaczej podchodzą do kredytów i innych produktów finansowych. Cenimy nowoczesność, szybkość oraz bezpieczeństwo transakcji. Im prościej i nowocześniej, tym lepiej, a fintech ma nam to zapewnić. Na czym polega finetech i jak działa w naszym kraju?

Fintech- co to jest?

Fintech to skrót od słów Financial Technology, czyli po prostu technologia finansowa. Jest to branża, która głównie skupia się nowoczesnych i innowacyjnych technologiach z zakresu finansów. Główne zastosowanie znajduje w bankowości, pożyczkach i szybkich płatnościach. Z roku na rok fintech w Polsce znacząco się rozwija. Nowe technologie z zakresu finansów można dostrzec gołym okiem każdego dnia np. podczas płacenia BLIKiem. Duży nacisk na cyfryzację i nowe technologie ma maksymalnie ułatwić nam pewne procesy i sprawić, że będą one bardzo szybkie. Oczywiście kluczowe jest przy tym bezpieczeństwo użytkowników nowych technologii.

Technologia finansowa obecna jest w naszym codziennym życiu już od dłuższego czasu. Przykładem może być PayPal, który służy do wykonywania natychmiastowych transakcji przez internet. Dzięki tej technologii możemy kupować szybciej, bezpieczniej i bez obaw o wysokie koszty przelewów. Internetowe serwisy aukcyjne takie jak Allegro oraz porównywarki cen np. Ceneo, to również dobry przykład fintechu. W dzisiejszych czasach większość osób nie wyobraża sobie, aby mogło nam zabraknąć tych udogodnień. Jest to dowód na to, że fintech zrewolucjonizował trochę nasze życie oraz postrzeganie technologii finansowej.

Podsumowanie

Nawet osoby, które na co dzień nie są zwolennikami technologii, z pewnością nie raz korzystały z technologi finansowej. Szybkie przelewy, aplikacje mobilne banków, BLIK, zbliżeniowe płatności i wiele innych. Wszystkie te rzeczy są na wyciągnięcie ręki i czekają na nas na każdym kroku. Czasem wręcz niemożliwe jest, aby nie skorzystać z udogodnień, które przygotował dla nas fintech.
Takie nowinki mają ułatwić nasze życie i sprawić, że szybciej będziemy wykonywać niektóre czynności. Będą one też łatwiejsze i intuicyjne. Osoby, które do tej pory nie korzystały z aplikacji mobilnej banku, nie powinny mieć problemu z tym, aby nauczyć się z niej korzystać. Fintech jest bezpieczny, nowoczesny i łatwy w obsłudze.