Jak zbudować dobrą historie kredytową?

Jak zbudować dobrą historie kredytową?

Pozytywna historia kredytowa okaże się niezbędna w momencie, gdy będziesz chciał wziąć kredyt w banku. To właśnie od niej w dużej mierze uzależnione jest to, ile pieniędzy będziesz mógł otrzymać i jaki będzie Twój okres kredytowania. Warto zacząć budować swoją pozytywną historię kredytową jak najszybciej. Zobacz jak to zrobić i od czego zacząć budowanie historii kredytowej.

Co to jest historia kredytowa

Zanim dowiesz się jak budować swoją zdolność kredytową, warto wiedzieć, czym ona dokładnie jest. Jest to zbiór informacji na temat naszych zobowiązań finansowych. Zarówno aktualnych, jak i tych, które już spłaciliśmy. Za każdym razem, gdy bierzesz pożyczkę czy kredyt lub robisz zakupy na raty, informacja o tym trafia do BIK, gdzie regularnie odnotowywane jest to, czy spłacasz swoje zobowiązania w terminie.

Dane są tam przesyłane aż do momentu, w którym spłacisz zobowiązanie. Jednak jeśli chcesz, to mogą być tam przechowywane nawet po spłacie kredytu. Szczególnie warto zachować tam zobowiązania, które zawsze spłacałeś w terminie, ponieważ są dla banku znakiem, że można Ci zaufać i kolejne zobowiązanie również będziesz spłacać terminowo.

Co zrobić, aby mieć dobrą historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej nie jest trudne, jednak musisz pamiętać, że może zająć Ci trochę czasu. To czy Twoja historia będzie dobra, zależy głównie od regularnego i terminowego spłacania innych zobowiązań. Musisz pamiętać o terminowym spłacaniu wszystkich swoich kredytów i pożyczek, ponieważ to właśnie to ma największy wpływ na to, jak jesteś postrzegany przez instytucje finansowe.

Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz chciał się ubiegać o kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny, to dobrym pomysłem będzie wzięcie najpierw mniejszego kredytu. Pamiętaj, aby spłacać go regularnie. Pozwoli Ci to zbudować zdolność kredytową, która jest niezbędna podczas ubieganie się o pieniądze z banku. Nie przesadzaj jednak z zaciąganiem zbyt dużej ilości pożyczek i kredytów, ponieważ może to osłabić Twoją zdolność kredytową i bank nie przyzna Ci kredytu, bo stwierdzi, że nie dasz rady spłacać kolejnego zobowiązania.

Brak historii kredytowej zamyka Ci drogę do wzięcia większego kredytu, a nawet wzięcia droższej rzeczy na raty. Nie czekaj więc na ostatnią chwilę i zacznij zaciągać małe kredyty lub kupować coś na raty w momencie, gdy już będzie Cię na to stać. Nawet najmniejszy kredyt lub spłacanie rat pozwoli sprawdzić bankowi czy jesteś dobrym płatnikiem i czy warto Ci zaufać.

Pamiętaj, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Dzięki temu bank zobaczy w Twojej historii kredytowej nawet te zobowiązania, które już dawno spłaciłeś. Jeśli tego nie zrobisz, to bank będzie widzieć jedynie aktualnie spłacane zobowiązania.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja historia kredytowa jest dobra, to regularnie ją sprawdzaj. Możesz to zrobić, logując się na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej. Zobaczysz tam, jak widzą Cię banki i czy wszystkie dane, które się tam znajdują, są prawidłowe.